Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potomci Přemyslovců ve 20. a 21. století

19. 6. 2013

Potomci Přemyslovců

Po 436 letech (od r. 870) vymřel v roce 1306 Václavem III. po meči rod Přemyslovců.
       Neoficiálním posledním přemyslovským potomkem byl jeho nevlastní bratr Jan Volek (* 1290, + 1351), 20. olomoucký biskup a kancléř království. Posledním prokázaným potomkem hlavní linie Přemyslovců byla nemanželská dcera Václava III. Alžběta (* 1305, + 1347), která se stala abatyší kláštera benediktinek v Pustiměři u Vyškova.

Vedlejší větev Přemyslovců pokračovala v rodové linii opavských Přemyslovců: zakaldatel této linie byl Mikuláš I. Opavský, syn Přemysla Otakara II. a Anežky z Kuenringu, zvané Palceřík. Jejím posledním představitelem byl svobodný, bezdětný Valentin Hrbatý kníže z Ratiboře (1485-1521).

 

Potomci Přemyslovců po přeslici v jiných šlechtických rodech ve 20. a 21. století

seznam z 27.7.2006 (podle:Pozitivní noviny)

Rody:

Aichelburg, Bechinie z Lažan, Belcredi, Bubna z Litic (Robert Coufal,*1988), Clary-Aldringen, Colloredo-Mansfeld, Croy, Czernin, Bořek-Dohalský z Dohalic, Eltz, Geymüller, Habsburg-Lothringen Rakouský, Harrach, Henckel-Donnersmarck, Herberstein, Hildprant, Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst, Hrubý z Gelenj, Khevenhüller-Metsch, Küenburg, Kinský, Kinsky-dal Borgo, Kolowrat, Krakowský-Libštejnský z Kolowrat, Kottulinsky, Ledebur, Ledebur-Wicheln, Lobkowicz,  Lotring Mensdorff-Pouilly, Neipperg, Paar, Parish, Podstatzký-Lichtenstein, Rohan, Schaumburg-Lippe, Schlik, Schwarzenberg, Schönborn-Buchheim, Schönburg-Hartenstein, Starchwitz, Sternberg, Thurn-Taxis, Troskov, Waldstein, Wratislav z Mitrowicz, Wurmbrand-Stuppach.