Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lebka sv. Václava a královská čelenka

lebka-sv.-vaclava.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

     V den svátku sv. Václava 28. září je vystavována jeho lebka s královskou čelenkou. Polštář, stříbrný podstavec i čelenka byly vyrobeny v roce 1929 podle návrhu architekte Josefa Fanty firmou Grünfeld.
      Rok 1929 byl tehdy Jubilejním rokem 1000. výročí smrti sv. Václava. Čelenku daly vytvořit a zaplatily členky z Klubu českých dam z Chicaga v USA. Na vrcholu čelenky je svatováclavská plamenná orlice s červenou svatozáří a na každé straně 4 zelené malachity a bílé perly. Pod orlicí se střídá 7 bílých a 7 červených pruhů (vlajka USA), na každé straně čelenky je 6 zlatých hvězd na modrém podkladu (opět z vlajky USA) a po obvodu koruny je nápis:  Sv. Václave   (pravá strana)  nedej zahynouti  (levá strana).
      Z čelenky splývají dva pásky zdobené českými granáty se znaky (tehdejších) našich zemí: na levém je český lev a moravská orlice, na pravém slovenský dvojkříž a slezská orlice.
        Slovenský znak na zdobeném pásku čelenky má proti skutečnému slovenskému znaku dvě zvláštnosti: znak-slovenska.jpg
 1) dvojkříž na červeném poli je zlatý (ve skutečnosti je bílý).
   2) spodní rameno kříže je mírně šikmé a kratší než horní břevno (ve skutečnosti je horní břevno kratší, spodní břevno je delší, rovné).
       Na konci zdobených pásků jsou 4 zlaté přívěsky se zlatými čísly na zeleném podkladu: "929-" "1929".
   Tato čelenka bývá občas v médiích zaměňována za svatováclavskou královskou korunu, která je součástí korunovačních klenotů a na lebce sv. Václava není položena. České ženy v USA daly zhotovit tuto královskou čelenku, která je položena na lebce sv. Václava místo svatováclavské koruny, zhotovené na příkaz Karla IV.
        Lebka spočívá na červeném polštáři se zlatými vavřínovými ratolestmi. Polstář je položen na stříbrném podstavci s bílým emailovým nápisem na modrém poli:
         Ty jsi dědic české země  (čelní strana)
         rozpomeň se na své plémě v jeho ouzkosti  (levá strana)
         ó nedej nám zahynout (zadní strana) 
         ale rač nás vytrhnouti ze všech těžkostí  (pravá strana).

V roce 2013 byla čelenka restaurována.

   Lebka svatého Václava je vzácná relikvie (ostatek) katolické církve. Tato relikvie je vystavována 28. září na státní svátek Den české státnosti (slavnost svatého Václava). Lebku vystavuje arcibiskup pražský a a primas český, metropolita od roku 2003 na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi (v roce 2005 zůstala lebka v Praze). 28.9.2009 se lebce sv. Václava poklonil Jeho Svatost Benedikt XVI., papež římskokatolické církve (*1927, papežem 2005-2013), který sloužil slavnostní bohoslužbu ve Staré Boleslavi.
   Lebku a kosterní pozůstatky sv. Václava zkoumal v letech 1971-1973 český antropolog Prof. MUDr. RNDr. h.c. Emanuel Vlček DrSc. (1925-2006) a potvrdil shodu s ostatky knížete Vratislava I., Václavova otce, a s ostatními Přemyslovci.