Státní pečeť České republiky
Státní pečeť vznikla z pečeti Koruny království Českého z roku 1430, na které byl český lev a latinský nápis "Corona Regni Bohemiae" (Koruna království Českého).
Státní pečeť tvoří velký státní znak po stranách podložený lipovými ratolestmi, každá se třemi listy, kolem státního znaku je v kruhu opis "ČESKÁ REPUBLIKA".
Pečetidlo státní pečeti České republiky má v držení prezident České republiky, který ho může použít k potvrzení státních smluv s jiným státem, nebo na pověřovací listiny velvyslanců.
--------------------------------------------------------------------------
V letech 1990-1992 používal prezident republiky státní pečeť se znakem České a Slovenské Federativní Republiky, který měl po stranách tři lipové listy. Kolem znaku byl český a slovenský nápis: "*ČESKÁ A SLOVENSKÁ FEDERATIVNÍ REPUBLIKA * ČESKÁ A SLOVENSKÁ FEDERATÍVNA REPUBLIKA".
--------------------------------------------------------------------------
Vlajka prezidenta České republiky - standarta
Vlajka prezidenta republiky patří mezi státní symboly České republiky.
Bílý čtverec s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis PRAVDA VÍTĚZÍ na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi.
Jediným skutečným uživatelem standarty je prezident České republiky, který může standartu použít k označení sídla prezidenta republiky v době jeho přítomnosti v České republice (Pražský hrad, zámek v Lánech, aj.) a dopravního prostředku používaného prezidentem České republiky.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Historický vývoj standarty
Rakousko - Uhersko
Císařská standarta v Rakousku-Uhersku používaná v letech 1815-1918.
Uživatel: císař František I. (II.), Ferdinand V., František Josef I., bl. Karel I. (III.).
Popis: Žlutá vlajka lemovaná žlutočernobíločervenými trojúhelníky. Uprostřed velký znak Rakouské říše se znaky zemí monarchie. Český znak je první nahoře na levém křídle.
Republika Československá
Vlajka prezidenta Republiky československé v letech 1918 - 1939.
Uživatel: Tomáš Garrique Masaryk, Eduard Beneš, Emil Hácha.
Popis z roku 1920: Standarta presidentova jest bílá s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Čtyři modré jsou v rozích standarty. Uprostřed bílého pole velký státní znak Republiky Československé. Pod ním na zlaté stuze nápis "PRAVDA VÍTĚZÍ". Písmena jsou v modré barvě.
Protektorát Čechy a Morava
Vlajka státního prezidenta Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939-1945.
Uživatel: Emil Hácha.
Popis z roku 1939: Standarta státního presidenta je tvaru čtvercového, bílá s vetkaným větším znakem Protektorátu Čechy a Morava.
Československá republika
Vlajka prezidenta Československé republiky v letech 1945-1960.
Uživatel: Eduard Beneš, Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný.
Popis z roku 1920: Standarta presidentova jest bílá s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole velký státní znak.
Předválečná původní vlajka prezidenta Československé republiky. Ve znaku jsou 3 znaky území, které od roku 1945 nepatřilo Československu: Ve 2. poli je znak Podkarpatské Rusi, která byla v roce 1945 připojena k Sovětskému svazu jako Zakarpatská Ukrajina, v 5. poli je znak Těšínska, které bylo rozděleno na českou a polskou část, v 7. poli je znak Ratibořska, které bylo celé připojeno k Polsku.
Československá socialistická republika
Vlajka prezidenta Československé socialistické republiky v letech 1960-1990.
Uživatel: Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák, Václav Havel.
Popis z roku 1960: Standarta presidenta republiky je bílá, s okrajem z bílých, modrých a červených políček. V rozích jsou červená políčka. V jejím středu je státní znak Československé socialistické republiky. Po jeho stranách jsou lipové ratolesti. Pod státním znakem je heslo "PRAVDA VÍTĚZÍ" na stuze červené barvy. Písmena nápisu jsou barvy zlaté.
Česká a Slovenská Federativní republika
Vlajka prezidenta Československé federativní republiky
Vlajka prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej republiky v letech 1990-1992.
Uživatel: Václav Havel.
Popis z roku 1990: Vlajka a standarta prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky je bílá s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, modrých a červených. V rozích jsou modré plaménky. Uprostřed bílého pole je vetkán znak České a Slovenské Federativní Republiky. Pod ním je na červené stuze stříbrný (bílý) nápis „VERITAS VINCIT“. Nad oběma konci stuhy jsou zlaté lipové snítky o dvou listech.
Nápis na stuze byl v latině, aby nebyla upřednostněna čeština před slovenštinou a naopak. První vlajka v roce 1990 měla nápis z jedné strany v češtině: "PRAVDA VÍTĚZÍ" a z druhé strany ve slovenštině: "PRAVDA VÍŤAZÍ".
Cizinci nechápali změnu jediné slabiky: TĚ-ŤA, proto bylo heslo napsáno v latině.
Česká republika
Vlajka prezidenta České republiky od roku 1993.
Uživatel: Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman, ....
Popis: Vlajka prezidenta je bílá, s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak České republiky. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis "PRAVDA VÍTĚZÍ" na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi.
HESLO: " Pravda vítězí " na vlajce prezidenta České republiky.
Toto biblické heslo Pravda vítězí - Veritas vincit použili husité v 15. století. Tento citát se, po vzniku Československé republiky, stal jejím heslem a byl umístěn na prezidentskou standartu.
Citát je z biblické starozákonní (apokryfní) třetí knihy Ezdrášovy, 3. kapitola, verš 12.: Strážce perského krále Dareia Žid Zorobábel napsal, že "nade vším vítězí pravda."(3 Ezd 3,12). ,,Pravda však zůstává ve své síle po věky, žije a vládne po všechny věky." (3 Ezd 4, 38). Tyto dva biblické citáty napsal mistr Jan Hus ve svých listech. První napsal v roce 1413 knězi Janovi z Rabštejna (1437-1473) a 1415 v listu pražské univerzitě z vězení v Kostnici.
Kněz, JUDr. Jan z Rabštejna, nejvyšší kancléř Českého království, rádce a diplomat krále Jiřího, probošt litoměřický (1447-1453), probošt vyšehradský (1455-1473).
V Jenském kodexu (Antithesis Christi et Antichristi=protiklad Krista a Antikrista) je zobrazena husitská korouhev s nápisem: Veritas vincit (Pravda vítězí). Mylně se uvádí, že český král Jiří z Poděbrad používal heslo Pravda Páně vítězí (Veritas Domini vincit) nebo Pravda Boží vítězí (Veritas Dei vincit). Husitský arcibiskup Jan Rokycana dal heslo Veritas vincit vytvořit ze zlatých písmen a připevnit na průčelí Týnského chrámu.
V 19. století obnovil myšlenku tohoto hesla "Otec národa" František Palacký, který tvrdil, že ho používali husité. V roce 1851 tuto ideu oživil Václav Hanka a tvrdil, že heslo Veritas Dei vincit (Pravda Páně vítězí) měl Jan Žižka napsané na husitských praporcích zlatým písmem.
Slova z Bible Pravda vítězí používal v letech 1914-1918 T.G.Masaryk jako morální podporu v prvním odboji. Představitelé nově vzniklé Republiky Československé se přiklonili k husitské tradici a 30.3.1920 se biblický citát stal heslem naší republiky.
V roce 1990 (ČSFR) bylo heslo na standartě upraveno z důvodu rovnoprávnosti Čechů a Slováků. Z jedné strany byl český nápis PRAVDA VÍTĚZÍ a z druhé strany byl nápis ve slovenštině PRAVDA VÍŤAZÍ. Pro cizince byla nepochopitelná změna dvou písmen (česky TĚ, slovensky ŤA). Zákonem 102/1990 z 20.4.1990 bylo heslo změněno na jazykově neutrální latinský nápis VERITAS VINCIT.